Клуб чомучок

Чому в горах холодно?

Дотримуючись повсякденному логіці, чим вище від землі, тим температура повітря повинна бути тепліше: адже, з одного боку, чим вище - тим ближче до Сонця, а з іншого - тепле повітря від землі піднімається вгору.

Насправді температуру повітря в горах визначають зовсім інші чинники.

Саме по собі повітря має дуже низьку теплопровідність, тобто погано проводить тепло. Тому сонячні промені, проходячи через нього, не встигають його нагріти. А нагрівається повітря на Землі зовсім не від сонячного випромінювання, а від того, що земна поверхня і водна оболонка Землі поглинають тепло сонячних променів і потім його випромінюють. Це теплове випромінювання і нагріває повітря.

Теплове випромінювання, що йде від Землі, здатне прогріти повітря приблизно до висоти 15 кілометрів. Чим далі від поверхні землі, тим температура повітря нижче. Це відбувається, по-перше, тому, що нагріте у землі повітря при видаленні від неї швидко охолоджується, а по-друге, тому, що у верхніх шарах атмосфери повітря більш розріджене, ніж у землі. Чим нижче щільність повітря, тим менше передається тепла. Образно це можна пояснити так: чим вище щільність повітря, тим більше молекул в одиниці об'єму, тим швидше вони рухаються і частіше стикаються, а такі зіткнення, як і будь-який тертя, викликають виділення тепла. Чим нижче щільність газу (в нашому випадку повітря), тим гірше він здатний проводити тепло.

В середньому, при підйомі на кожні 1000 метрів температура повітря знижується на 6 градусів Цельсія.

Уважний читач заперечить: але гори теж можуть поглинати сонячне випромінювання і віддавати його в вигляді теплового випромінювання! Все вірно, можуть. Але не забудьте, що повітря там сильно розріджене, а він, як ми з'ясували вище, нагрівається дуже погано. Далі, сонячні промені на поверхню гірських схилів завжди падають не прямовисно, як на земну поверхню, а під кутом. А крім того, горам заважають прогріватися щільні снігові шапки, якими вони покриті, - білий сніг просто відбиває сонячні промені.

Чому булькає болото?

Якщо вам доводилося спостерігати за болотом або іншою стоячою водоймою, ви, можливо, помічали, що на поверхню постійно піднімаються бульбашки. Це виходить з-під мулу, який накопичився на дні, болотний газ. Він утворюється при гнитті рослинних залишків під впливом бактерій без доступу повітря. Складається болотний газ, в основному, з метану. Якщо болотний газ довго не знаходить собі виходу, накопичується великий міхур і відбувається сильний викид.

До речі...
Метан - горючий газ. Можна провести експеримент: зібрати газ з лопаючих бульбашок на поверхні болота в пробірку і підпалити його. Газ на виході з пробірки моментально запалиться.

Чому колода не тоне у воді?

Так, колода, якою б вона не була великою, в воді не тоне. Секрет цього явища в тому, що щільність дерева менша щільності води.

До речі...
Щільність - це відношення маси фізичного тіла до його об'єму. Щільність води дорівнює одиниці (1 г / см3), а щільність більшості порід дерев - 1 менше.

Між іншим...
Є дерева, які тонуть у воді! Причина цього, як ви вже можете здогадатися, в тому, що їх щільність більше, ніж щільність води. Ці дерева називають «залізними». До "залізним деревах" відносяться, наприклад, парротія перська, азобе (африканське тропічне залізне дерево), Амазонське дерево, ебенове дерево, палісандр, або рожеве дерево, кумару і інші. У всіх цих дерев дуже тверда і щільна деревина, насичена маслами, кора цих дерев стійка до гниття. Тому човен з такого дерева тут же піде на дно, але зате "залізні дерева" - відмінний матеріал для виготовлення меблів.

ЧОМУ АНТАРКТИДА - НАЙБІЛЬШИЙ ХОЛОДНИЙ МАТЕРИК?

Найхолодніші області на Землі - це полюса. На полюсах землі холодно тому, що сонячні промені падають туди не прямовисно, а косо. А сонячний промінь гріє тим сильніше, чим крутіше він падає на Землю. На полюсах сонячні промені як би ковзають по землі, і тому не гріють.

А де холодніше - на північному полюсі (в Арктиці) або на південному (Антарктиці)? Перше, що спадає на думку - на півночі холодніше. І це неправильно! Найнижча температура, зареєстрована на нашій планеті, була зареєстрована на станції Схід поблизу Південного геомагнітного полюса і склала -86,9 ° С. Середня температура південного материка становить -49 ° С, що є самим холодним кліматом на Землі. В Арктиці ж середня зимова температура наближається лише до -34 ° С, а влітку там ще тепліше.

А все тому, що Арктика - це лише замерзлий покрив океану, а Антарктида - величезний материк. Територією Антарктида займає площу близько 14 млн. км2, що майже в два рази більше площі Австралії і в півтора рази більше площі Європи! Тому клімат в Південному полярному колі більш суворий, ніж в Арктиці. Крім того, Антарктида вся покрита льодом, а лід відбиває 95% сонячної радіації. І нарешті, в холодному кліматі Антарктиди винна область високого атмосферного тиску з спадними струмами повітря, які не утворюють хмар. З цієї ж причини в Антарктиді не випадають опади.

Антарктика настільки холодна, що сніг в деяких частинах континенту не тане ніколи. На цьому континенті знаходиться майже 90% світових запасів льоду, що містить приблизно ¾ прісної води нашої планети.

А чи знаєте ви, що ...

Антарктида - єдиний континент, який не належить нікому, а є материком міжнародного співробітництва. Справжніми господарями континенту є науковці з різних частин світу. У Антарктиди немає історії корінного населення, і вона знаходиться під юрисдикцією Антарктичного угоди, що вимагає дбайливого ставлення до землі і ресурсів, а також використання їх тільки в мирних і наукових цілях.

Як дізнаватися час по годиннику?

У добі, що складаються з дня і ночі, - 24 години. Найпростіший спосіб дізнатися, який зараз година, - подивитися на годинник.

Годинники бувають механічні - як правило, круглі з циферблатом і цифрами від 1 до 12. І електронні, на яких тільки чотири цифри.

На механічних годинниках цифри від 1 до 12 розташовані по колу: вгорі - 12, внизу - 6. На такому годиннику завжди є дві стрілки - велика і менша: маленька показує години, а велика - хвилини. Години рахуються по тим самим цифрам від 1 до 12. Якщо ти дивишся на них вранці, ти говориш «8 ранку» або «10 ранку». Якщо ввечері, можеш сказати «10 вечора» чи «22 година». Це одне і те ж. Чому саме 22? У першому колі, починаючи з півночі, маленька стрілка проходить цифри 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 і 11. У 12 дні настає опівдні. Ось далі -то якраз і можна говорити або «година дня» або « 13 година»: ти просто додаєш до півночі (до 12 години ) спочатку годину, потім дві, потім три... І так до наступної півночі. Таким чином, після 12 дня цифра 1 дорівнює 13, 2 = 14, 3 = 15, 4 = 16, 5 = 17, 6 = 18, 7 - 19, 8 = 20, 9=21, 10 = 22, 11 - 23, 12 ночі 24.

Тепер розберемося з великою стрілкою, яка вказує хвилини. Між цифрами від 1 до 12 є поділки. Кожне ділення одна хвилина. Відповідно, 1 буде дорівнює 5 хвилинам, 2 = 10, 3 = 15 і т.д., а кожна цифра 12 додає ще одну годину, тобто 60 хвилин.

Іноді в механічних годинниках бувають і секундні стрілки. Якщо в кожному дні 24 години , а в кожній годині по 60 хвилин, то в кожній хвилині по 60 секунд.

Наведемо приклад. Якщо маленька стрілка на 5, а більша на 1, то зараз 5 годин і 5 хвилин ранку або вечора. Якщо це точно вечір, можна ще сказати «сімнадцять нуль п'ять», пишеться - 17.05.

Ось ми і перейшли до електронних годин. Якщо на механічних годинниках час потрібно вираховувати (що спочатку дуже важко ), то з електронним годинником все набагато простіше: глянув на чотири цифри, розділив їх на дві частини і прочитав: перші дві цифри - години, другі - хвилини.

Буває ще і пісочний годинник. Але по них не можна визначити точний час. Він складаються з двох однакових чаш, розташованих одна над одною. В одній з чаш - пісок. Для початку потрібно перевернути годинник так, щоб весь пісок перемістився в одну з половинок. Як тільки ти перевернеш годинник так, щоб пісок опинився зверху, годинник почне свій відлік. Через певний час весь пісок повністю пересиплется з верхньої чаші в нижню. Це означатиме, що пройшла година або хвилина, дивлячись, наскільки розрахований даний годинничок.